Jak poprawnie wykonać inhalacje
Inhalacje to obecnie bardzo często zalecany sposób leczenia – osobiście je bardzo często polecam. Dzięki nim jesteśmy w stanie dotrzeć bardzo precyzyjnie do miejsca, w którym toczy się infekcja. Jeśli stan zapalny dotyczy krtani lekarze bardzo często sięgają po inhalacje ze sterydów.
Czy wiecie jak je poprawnie wykonać? To bardzo ważne.
1. Po inhalacji należy umyć twarz dziecka i wypłukać usta – najlepiej czystą wodą.Co do zasady dziecko powinno wypluć wodę po płukaniu. Jeśli połknie tą wodę to nic się nie stanie, natomiast jeśli wasze dziecko choruje na astmę, a inhalacje ze sterydów są rozpisywane na długie tygodnie warto zadbać, żeby dziecko jednak wypluwało wodę po płukaniu. U najmłodszych dzieci sprawdzą się nasączone wodą gaziki do przetarcia śluzówek po skończonej inhalacji.
W ten sposób zapobiegamy rozwojowi grzybicy w jamie ustnej. Powstający na języku gruby, biały nalot może spowodować ból, niechęć do jedzenia i picia oraz duże rozdrażnienie. Jeśli zaobserwujecie takie zmiany warto skonsultować się ponownie z lekarzem i rozważyć włączenie leku p/grzybiczego do jamy ustnej.
2. Drugim dość częstym powikłaniem są wysypki na twarzy, a także podrażnienie/zapalenie spojówek.
Warto zadbać, aby maska (na ile to możliwe przylegała) szczelnie przylegała do buzi. Warto również przedyskutować z lekarzem, czy byłaby szansa, aby zmienić maskę na ustnik, albo pójść o krok dalej wykonywać inhalacje przez specjalną tubę tzw. spacer.
Jeśli po inhalacji ze sterydu zaobserwujecie wysypkę na twarzy dziecka są dwie możliwości, aby temu zapobiec: poproście lekarza o zmianę steryd na preparatu innej firmy, najlepiej “oryginalny”, a nie zamiennik – często to pomaga. Warto ponadto przed inhalacją posmarować dziecku twarz kremem – nawet najprostszy krem typu alantan plus dobrze się sprawdzi.
3. I trzecia bardzo ważna sprawa. Zadbajcie, aby dziecko było dobrze nawodnione. To często ważniejsze niż niejeden lek. Śluzówki dobrze nawodnionego dziecka mają szansę szybciej się oczyścić i tym samym skrócić czas trwania infekcji do minimum. Poza tym uchronimy dziecko przed innymi powikłaniami takimi jak: podrażnienie gardła i krtani, kaszel, czy zaburzenia smaku i zapachu.
A jakie wy macie doświadczenie z inhalacjami?
No Comments